در حال بارگذاری
دریافت هشدارها در تلگرام
راهنما
راه اندازی فوری سایت
سایز فونت: 1 2 3        
صفحه اول  >> مرکز آموزش >>
پنل سایت ساز - میزبانی وب
میزبانی وب

 برای اینکه دیگران بتوانند در هر لحظه از شبانه روز به وب سایت شما دسترسی داشته باشند لازم است فضا و اطلاعات سایت شما بر روی یكی از كامپیوترهای میزبان که 24 ساعته متصل به اینترنت است قرار گیرد. در حقیقت هاست، تمام یا بخشی كوچك از فضای یك كامپیوتر همیشه متصل به اینترنت است كه به مرورگرها این امكان را میدهد كه با تایپ دامنه شما در بخش مرورگر خود، بتوانند به صفحات وب سایت شما دسترسی پیدا كنند و یا برنامه ای خاص را برای ایجاد آن صفحات اجرا كنند.
میزبانی وب یا وب هاستینگ (Web Hosting) به مفهوم فراهم ساختن فضایی است که کاربر میتواند فایلهای وبگاه خود را در آن قرار دهد.
وب سایتها از مجموعهای از فایلهای مختلف مانند تصاویر، متون و فایل های برنامه نویسی شده به زبانهای مختلف و سایر اسناد مربوطه تشکیل میشود که به منظوری خاص به شکلی با هم مرتبط شده اند. هر شخصی که نرم افزارهای لازم و دسترسی به این فایل ها را داشته باشد امکان بازدید از این سایت را دارد. حال برای اینکه همه مردم امکان دسترسی به فایل ها را داشته باشند نیاز است تا فایل ها در کامپیوتری قرار گیرند که همواره به اینترنت پرسرعت متصل است به این کامپیوترها «سرویس دهنده» یا «سرور» می گویند.
اما این سرورها باید امکانات دیگری نیز داشته باشد از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
·    در صورتی که حجم قابل توجهی از بازدید کننده به سایت مراجعه کنند امکان پاسخگویی به همه آنها را داشته باشد. بنابر این نیاز است تا یک کامپیوتر قدرتمند از لحاظ مشخصات قطعات داخلی باشد.
·    نرمافزارهای لازم برای اجرای انواع فایل ها از لحاظ نوع برنامه نویسی را داشته باشد.
·    نرمافزارهای مورد نیاز برای مدیریت بخش های مختلف سایت و پست الکترونیک و... را در اختیار صاحبان وب سایت ها قرار دهد.
هر کامپیوتری می تواند یک سرور باشد اما از آنجا که هزینه های مورد نیاز برای فراهم کردن تجهیزات و نرمافزارهای لازم و یا نیروی پشتیبانی برای صاحبان همه وب سایت ها به صرفه نیست لذا شرکت هایی این مسئولیت را میپذیرند و با فراهم آوردن لوازم کار در سطح وسیع بخشی از فضای دیسک سخت سرورهای خود را به صورت اجارهای در اختیار متقاضیان قرار میدهند. به این شرکت ها که خدمات میزبانی وب یا هاستینگ ارائه میکنند در اصطلاح «میزبان» یا «هاست» میگویند.
سرویس های میزبانی وب بر اساس نوع سیستم عاملی که بر روی سرورها نصب میباشد و طبیعتا نرمافزارها و فایل هایی را که پشتیبانی میکنند شاخه بندی میشوند. مانند هاست ویندوزی یا هاست لینوکس و...
سرویس های میزبانی مشخصاتی را نیز به همراه دارند که نشان دهنده کیفیت و امکانات آنها میباشد. از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

حجم دیسک
حجم دیسک (Disc space) به مقدار فضایی گفته می شود که شرکت میزبان از دیسک سخت سرورهای خود در اختیار شما قرار میدهد این فضا از چند مگابایت تا چند گیگابایت بر اساس نیاز متفاوت است. مجموع حجم فایل های ارسالی به سرور اجاره کننده باید کمتر یا مساوی با فضای اجاره شده باشد. (البته این میزان فضا در اکثر سرویس دهندهها در هر زمان قابل تغییر میباشد).

محدودیت انتقال دادهها
محدودیت و میزان انتقال دادهها (Data Transfer) که به آن ترافیک ماهیانه نیز گفته میشود میزان تبادل اطلاعات با کامپیوتر میزبان را مشخص می کند. به این معنی که میزان مجموع حجم فایل های دریافت شده یا ارسال شده به فضای اجاره شده به صورت ماهیانه مشخص می شود و نباید از آن حجم بیشتر باشد. نکته: در نظر داشته باشد هر بار که سایت توسط یک بازدید کننده باز میشود مقداری اطلاعات و فایل بین سرور میزبان و کامپیوتر بازدید کننده تبادل می شود بنابر این تعداد بازدید از یک سایت اگر بالا باشد به نسبت نوع فایل های استفاده شده در سایت، می تواند حجم قابل توجهی از اطلاعات تبادل شود.
تعداد دامنه هایی که امکان ایجاد آنها بر روی یک فضای اجارهای وجود دارد، تعداد بانک های اطلاعاتی و نوع و حجم آنها و یا نوع پست الکترونیک و تعداد آنها و چند مورد دیگر مشخص کننده کیفیت سرویس های میزبانی و شرکت های میزبان هستند.

موضوع: هاست

نظرات نظرات تا اطلاع ثانوی غیر فعال است.

نمایندگی و درآمدزایی
حمایت از کسب و کارهای نوپا
مشاوره و پشتیبانی